Symbol

Fra student til leder: Kvinner som skaper fremtidens IT-bransje

I anledning 8. mars ønsker Dataforeningen å løfte frem kvinner som bidrar til å utvikle og styrke IT-bransjen. Gjennom en en serie med intervjuer , blir man kjent med spennende damer som har valgt sine veier innen IT bransjen. Teknologi former stadig flere deler av samfunnet, og for å skape gode løsninger trenger bransjen mangfold av perspektiver, erfaringer og kompetanse.
 

Vi har snakket med to engasjerte kvinner i Dataforeningen som bidrar på hver sin måte. Vilde Berlin Kalleberg er student ved NTNU Gjøvik og skaper møteplasser for studenter og unge på vei inn i bransjen gjennom sitt arbeid med UngIT. Gry Kibsgaard jobber med digital forretningsutvikling og sitter i styret i Dataforeningen Midt-Norge, hvor hun er opptatt av nettverk, kompetansedeling og fellesskap i teknologimiljøet.

Sammen deler de sine erfaringer, motivasjon og refleksjoner om hvorfor IT-bransjen trenger flere kvinner – og hva som skal til for at flere finner veien inn i teknologi.

Publisert 05.03.2026 Sist oppdatert 05.03.2026
Skrevet av

Hege Svendsen Daglig leder

Dataforeningen
Vis profil

Vilde Berlin Kalleberg


1. Kan du fortelle litt om hvem du er, hva du studerer og hva du ønsker å jobbe med når du er ferdig?
Vilde Berlin Kalleberg, 20 år 
Jeg er en sosial, nysgjerrig og elsker IT! Jeg studerer Digital Infrastruktur og Cybersikkerhet på NTNU Gjøvik, og går andre året, og stortrives. Etter utdanningen min, i 2027, vil jeg jobbe i et konsulenthus hvor jeg kan prøve meg på forskjellige oppgaver og ha mulighet til å lære mest mulig! 

2. Hvordan startet din vei inn i studier innen IT bransjen, var det planlagt eller skjedde det mer tilfeldig?
Min vei inn i IT startet på videregående da jeg tok IT som valgfag og forelsket meg i programmering. Jeg viste da at jeg ville studere noe innenfor IT, men ikke helt hva. 
Jeg er så heldig å ha en mamma innenfor IT bransjen som tipset meg om Gjøvik og Cyber-miljøet her, og etter et par googelsøk visste jeg at det vær her jeg ville studere.

3. Du er engasjert i Dataforeningen. Hva gjør du der, og hva gir det deg personlig og faglig?
I Dataforeningen er jeg med å arrangere UngIT konferansen, som er en konferanse for studenter og nyutdannede. Hovedgrunnen til at jeg engasjerte meg i UngIT er fordi jeg synes det er veldig gøy å koble studenter til arbeidslivet og skape nettverk! Jeg elsker å møte nye folk og gjøre nye ting, så Dataforeningen gir meg påfyll både personlig og faglig. 

Når man har forskjellige perspektiver og erfaringer, får vi også bedre løsninger.

4. Hva er det mest givende med studiet du tar? 
Jeg trives godt med de fleste emnene jeg tar, men jeg synes nettverk og infrastruktur er spesiellt spennende. Samtidig er kanskje det mest givende med studiet studentmiljøet. Jeg trives veldig godt i Gjøvik og setter stor pris på studenttilværelsen. 

5. I anledning 8. mars: Hvorfor trenger IT bransjen flere kvinner, og hva ville du sagt til jenter og kvinner som vurderer en karriere innen IT?
IT bransjen trenger flere kvinner fordi ved at vi er forskjellige blir vi sterkere, det er bare bra å skille seg ut! Og når man har forskjellige perspektiver og erfaringer, får vi også bedre løsninger.
Til alle jenter som vurderer en karriere innenfor IT ville jeg sagt: 
- Vi trengs 
- Dere er rå 
- Det er kult å være nørd(Edited)

Gry Kibsgaard


1.Kan du fortelle litt om hvem du er, hvilken rolle du har i dag og hva du jobber med?

Jeg er sosialantropolog og opptatt av å kombinere strategi, rådgivning og relasjonsbygging i mitt arbeide med teknologi, forretning og mennesker.  Som Leder for Digital Forretningsutvikling i Crayon Consulting bistår jeg ulike selskap med å realisere gevinster og skape gevinster ut av deres investeringer i digital teknolog.

2.Hvordan startet din vei inn i IT bransjen, var det planlagt eller skjedde det mer tilfeldig?

I år 2000 hadde jeg en leder som en dag orienterte oss ansatte om at "fra nu av må vi alle forholde oss til den store verdensveven og arbeidslivet kommer aldri til å bli det samme igjen". Da skjønte jeg at jeg måtte engasjere meg i hvordan vi bruker IT-systemer i jobben og at det er en integrert del av hvordan vi driver forretningen vår. Siden den gang har jeg jobbet med dataregistre, ulike administrative systemer og verktøy som en integrert del av arbeidshverdagen min. Jeg har vært superbruker for flere system og måtte etterhvert over på systemsida for å skape litt mer vei i vellinga, dvs bidra til at arbeidsverktøyene blir tilrettelagt for brukeren. Jeg har siden jobbet med å bygge opp datavarehus, utviklet simuleringsverktøy og komet over i tjenestedesign og nå etterhvert forretningsutvikling. 


3.Du er engasjert i Dataforeningen. Hva gjør du der, og hva gir det deg personlig og faglig?

Jeg sitter i Styret for Dataforeningen Midt-Nord hvor jeg har ansvar for å bidra til at våre faggrupper synliggjøres og også at vi skaper en vi-kultur i Dataforeninga. vi har enormt mye kompetanse og kan virkelig lære mye av hverandre på tvers. Jeg er opptatt av fellesskap, nettverk og kompetansedeling og for meg så er det essensen i Dataforeninga.

Vi kvinner har enormt mye å bidra med og vi trenger ikke sitte å holde på vår innsikt og kunnskap og erfaringer

4.Hva er det mest givende eller morsomste ved å jobbe i IT bransjen for deg?

Folka. Det er en veldig kreativ kultur og til tier ganske nerdete og det liker jeg. Samtidig handler teknologi alt om hvordan vi kan forbedre, endre og fornye virksomheter og arbeidshverdager med hvordan vi anvender teknologi, det synes jeg er spennende. Det er også en veldig dynamisk bransje og det liker jeg godt da det er rom for hele tiden å kunne lære og jobbe med utvikling. Også tempoet da, det gir energi og variasjon. 


5.I anledning 8. mars: Hvorfor trenger IT bransjen flere kvinner, og hva ville du sagt til jenter og kvinner som vurderer en karriere innen IT?

Teknologi påvirker alt i samfunnet og løsningene vi lager må lages av flere enn én type mennesker. Derfor er mangfold utrolig viktig i IT-bransjen. Mangfold gir bedre løsninger, bedre arbeidsmiljøer og større innovasjon. Vi kvinner har enormt mye å bidra med og vi trenger ikke sitte å holde på vår innsikt og kunnskap og erfaringer. En trenger ikke kunne alt fra starten før en bidrar. Det er viktig å bidra fra det ståstedet en har, nettopp fordi ståsted også er viktig i forming av løsninger som passer mage ulike mennesker. Som kvinne kan en også forme sin egen vei IT-bransjen, det er mer mangfoldig og høyt under taket enn mange tror. Og vi trenger stemmene og erfaringene fra ulike kvinner i bransjen, og gjerne med andre fagbakgrunner enn IT direkte. 

Alle artikler